דף הבית >> הנדסה >> סקר תברואי הנדסי >> סקר תברואי הנדסי

סקר תברואי הנדסי

סקר תברואי הנדסי הדרישה לביצוע סקר תברואי הנדסי באה על רקע זיהום או חשש לזיהום ואם קיבלתם דרישה כזו כנראה שתוצאות של בדיקות או מידע אחר, הצביעו על חריגה

קיימים שני סוגים של סקר הנדסי תברואי סקר מניעתי וסקר חקירתי שבהם נדרש מי שהנחה לו משרד הבריאות לבצוע הסקר לאתר מקור זיהום או לסקור מקורות פוטנציאלים לזיהום.
הסקר נועד למיפוי והכרת גורמי זיהום פוטנציאלים ונקודות התורפה של מערכת אספקת המים על מנת להבטיח אספקת מים ראויים לשתייה, מניעת פגיעה אפשרית במערכות אספקת המים ובאיכות המים המיועדים לצריכה, ומניעת תחלואה העלולה להיגרם מצריכת מי שתייה שלא עומדים בדרישות התקנות.
 
הסקר חקירתי בא בעקבות אירוע זיהום או חשש לזיהום מים במקורות מים ומערכות אספקה ומתקני המים.
סקר מניעתי הוא סקר תקופתי שנדרש מספקי המים לפי תקנות משרד הבריאות במקורות המים ובמערכות המים.
 
משרד הבריאות קבע בתקנות או הדרישות וההנחיות לאופן ביצוע ועריכת הסקר וקבע שעורך הסקר יהיה אדם בעל ידע מקצועי מתאים וניסיון מוכח בתחום מערכות מים , שבנוסף להיעזרות באנשי מקצוע מומחים נוספים.
 
הדרישה לביצוע סקר תברואי הנדסי באה על רקע זיהום או חשש לזיהום ואם קיבלתם דרישה כזו כנראה שתוצאות של בדיקות או מידע אחר, הצביעו על  חריגה בטעם או ריח של המים, ו/א/ בתוצאות  בדיקות המים נמצאו יותר מ- %5 חריגות בשנה.
 
מסקנות הסקר יכולים להוביל לדרישה של תיקונים ו/או שינויים במערכת המים , התקנה של אביזרים שיכולים לתת מענה שבמידה ויתרחש זיהום והמלצות נוספות לתחזוקה ותפעול.
 
 
בחלק מהמוסדות קיבלו דרישה כזו על רקע תוצאות חוזרות של חריגות באיכות המים בעיקר, חריכה בעכירות המים, נוכחות חיידקים, כמו פסאודומונס שהוא חיידק פתוגני  או בספירה כללית של חיידקים.
 
ביצוע הסקר דורש ביצוע בדיקות שטח והיכרות עם מערכות המים בתוך הבניין או המתחם, מי שתייה, כבוי אש, השקיה וכדו, בדיקת אפשרות של חיבורי כלאיים, משטרי זרימה, תחלופה, מאגרי המים, תחזוקה וכדו..
 
ברוב המקרים בדיקות יסודיות יכולים לאתר את מקור הזיהום והתגבר על בעיה בגללה נדרש הסקר.
 
התבקשתם לבצע סקר במערכת המים
 תתקשרו אלינו וקבלו הצעת מחיר