דף הבית >> שאלות ותשובות >> שאלות כלליות >> מדובר על איכות מים ,התאוריה הזאת לא עובדת!

מדובר על איכות מים ,התאוריה הזאת לא עובדת!

מדובר על איכות מים ,התאוריה הזאת לא עובדת! אם יש לכם מאגר מים חשוב לבצע לו שטיפה וחיטוי שנתי, אבל זה לא הכל על הנושא, ניקוי רציני ויסודי עושה את מגביר את יעילות החיטוי.
קיימים מספר שיטות נוספות של חיטוי, אבל השיטה במאגרים קטנים דורשת ניקוי והורדת המשקעים.

אם יש לכם מאגר מים חשוב לבצע לו שטיפה וחיטוי שנתי, אבל זה לא הכל על הנושא, ניקוי רציני ויסודי עושה את מגביר את יעילות החיטוי.

 

מה זה מאגר או בריכת איגום מים לשתייה?

בבניינים רבי קומות בדך כלל מעל ארב קומות קיים מאגר מי שתייה שנמצא על הגג או  בקומת המרתף, נפח האיגום נקבע לפי מספר הצרכניים ולפי הנפח שנקבע למערכת כיבוי האש .

מאגרי המים העירוניים הם בדרך כלל יותר גדולים והנפח שלהם משתמש כנפח ויסות בין צריכת המקסימום וצריכת המינימום, מתי שהצריכה קטנה מספיקת  מקור המים , המים נאגרים במאגר , ומתי שהצריכה גדולה מספיקת מקור המים, המים במאגר נותנים את הגיבוי. בנוסף נקבעת לכל ישוב לפי מספר התושבים נפח איגום למקרי חירום ונפח לכיבוי אש.

נפח המאגרים העירוניים יכול להגיע לנפח של 300- 5000 מ"ק ולרוב יש מספר מאגרים.

 

המאגרים בבנייני מגורים קטנים והם בנפח עשרות  מ"ק וביניים גדולים יש שני מאגרים , אחד למי שתייה ואחד למערכת כיבוי האש.

 

רוב הדיירים נתקלו בזה שהועד מודיע על הפסקת מים למספר שעות בגלל חיטוי מאגר המים, ורובם מכירים את החשיבות של החיטוי השנתי ומדגישים לעשות את זה כעבור שנה.

 

מוסמכים לחיטוי מטעם משרד הבריאות עושים את העבודה ביסודיות עם זאת אלה מספר דגשים לגבי הנושא:

 

-          לפי פעולת החיטוי אמור להתבצע שטיפה בלחץ לקירות ולרצפה ולתקרה ורוקן את כל המשקעים. פעולה זו חשובה במיוחד והיא דרישת חובה, חיטוי יעיל נעשה בתנאי עכירות נמוכה, וזה אומר לנקות את המשקעים מרצפת המאגר ומחלקי הצנרת בתוך המאגר. זה פעולה פיזית שדורשת לפעמים מאמץ בגלל תנאי המאגר, כמו ניקוז שנמצא לא בגובהה אפס.וזה מקשה על הוצאת המשקעים. יש פתרונות לנושא הזה והוא שימוש במשאבות אפס שמורידות את מפלס המים וגם שואבות רוב המשקעים מהרצפה, כמו כן שמשתמשים בסמרטוטים או ספוגים שנטבלו בכלור לצורך חיטוי ומנקים את מה שנאשר והמשאבה לא הצליחה להוציא.לפעמים הפעולה דורשת מאמץ ומספר אנשים בכך שצריך להעלות את מים בדליים.

אין להסתפק  בהורדת חלק מהמשקעים ולהשתכנע שזה יותר נקי ממה שהיה, התאוריה הזאת לא עובדת במקרה על איכות מי השתייה. אמנם נפח המשקעים ירד בהשוואה למה שהיה אבל זה לא אומר שהמאגר יהיה נקי יותר. השארת נפח משקעים רב יכול לגרום לעכירות גבוהה וזה משפיע על יעילות החיטוי , הפעולה החשובה השנייה בסדר.

 

-          שטיפה נוספת אחרי החיטוי – אמורה להוריד את שאיריות החומרים שנקשר אליהם הכלור, שאריות לא מומלצות בריכוז גבוהה. ריכוז גבוהה של שאיריות הכלור נמצא בתנאי עכירות גבוהים לכן צריך להקטין את העכירות כמו שהדגשנו קודם.

-          דגימת מים לאחר החיטוי – היא דרישת והיא חשובה, בה בודקים שני פרמטרים, קוליפורמים וספירה כללית, הראשון הינו מדד לזיהום ואמורים לקבל תוצאה אפס שמשמעותה מים ללא זיהום, הפרמטר השני , ,ספירה כללית של חיידקים נותן אינדיקציה לאיכות העבודה, התוצאה התקנית היא מתחת ל- 200 או 1000 חיידקים לפי נפח הדגימה.

אחרי חיטוי טוב , נקבל אפס קוליפורמים וספירה כללית אבל גם  מספר בודד של חיידקים נחשב לטוב אחרי החיטוי.

- הפעלה מחדש למאגר וחידוש ההספקה אמור לעשות אחרי מילוי המאגר או לפחות נפח גדול ממנו.

-          קיימים מספר שיטות נוספות של חיטוי, אבל השיטה במאגרים קטנים דורשת ניקוי והורדת המשקעים.

 

-          בכל מקרה אם מתעורר חשש שהמים במאגר אינם ראויים לשתייה, בגלל טעם או ריח, עכירות גבוהה , גם אם לא עברה שנה מהחיטוי הקודם , חשוב לא להסס לבקש בדיקת מים או לעשות ניקוי וחיטוי נוסף. מצבים אלו יכולים לקרות המקרים בהם קיימים ניתוקי מים באזור או בישוב, וחידוש ההספקה שמובילה להלם מים שסוחב איתו משקעים וקורוזיה מהצנרת.